Przygotowanie grafiki do druku – najważniejsze kwestie

jak przygotować pliki do drukuStworzenie grafiki to często żmudna praca, w zależności oczywiście od wymogów jakie ma ona spełniać. Jednakże bardzo często te dzieła przeznaczane mają być potem do druku, dlatego też należy o tym pamiętać już w momencie ich tworzenia. Dzięki temu można uniknąć błędów, które sprawią, że po wydruku gotowa praca nie będzie przypominała tego, co widzimy na ekranie komputera.

Po pierwsze – bez grafiki z Internetu

Częstym błędem jest stosowanie do tworzenia grafiki zasobów z Internetu. Aby ładnie prezentowały sie one na stronach oraz przede wszystkim nie obciążały witryn zbytnio w czasie ich wczytywania, zazwyczaj mają one w znacznym stopniu zmniejszoną rozdzielczość, która zazwyczaj wynosi 72 dpi. Ta wartość jednak nie jest odpowiednia do druku, gdyż w przypadku druku offsetowego aby efekt wyglądał dobrze, niezbędna jest minimalna
rozdzielczość 300 dpi.

Teksty zawsze jako krzywe – zasada druga

Często w grafikach stosuje się różnego rodzaju teksty. Bywa że są one specjalnie wykonywane dla danego projektu. Jeżeli nie zostaną odpowiednio zapisane, efektem tego może być rozbieżność pomiędzy pierwotnym projektem a tym, co otwiera się na innym komputerze, na przykład w drukarni. Zamiana tekstu na krzywe to najbezpieczniejszy sposób na zachowanie pierwotnego wyglądu projektu. Wtedy jest stuprocentowa pewność, że będzie on wyglądał tak samo.

Trzecia zasada – skala kolorów

Kolory to także istotna część projektu graficznego. Aby uniknąć niedopowiedzeń w czasie wydruku, najlepiej jest stosować kolorystykę z określonej skali, co pozwoli uniknąć jakichkolwiek problemów. Często drukarnie udostępniają wzorce skali, z jakiej korzystają, co pozwala dobrać idealną.

Odpowiedni format – zasada numer cztery

Projekty graficzne najlepiej jest zapisywać w takich formatach, które są często używane i stosowane. To pozwoli uniknąć problemów z wydrukiem, gdyż nie zawsze drukarnie dysponują możliwościami takimi jak otwieranie mniej znanych rozszerzeń plików. Formaty takie jak EPS, AI, CDR, TIFF, EPS czy PSD to z pewnością najpopularniejsze obecnie rozszerzenia.

Zasada numer 5 – nie wysyłać dużego załącznika mailem

Gdy zapisany projekt jest duży, wtedy wysyłanie go przy pomocy poczty elektronicznej jest ryzykowne. Mogą być bowiem określone limity zarówno na wysyłanie, jak tez odbieranie poczty co sprawia, że projekt może nie dojść do klienta.