Rozwój Internetu w Polsce

Rozwój internetu w PolsceW każdym kraju rozwój nowoczesnych technik jest na pewno zróżnicowany. Gdy chodzi o Internet, także będą to nieco odmienne historie. W naszym kraju pomimo tego, że pojęcie Internetu znane było już nieco wcześniej, o jego początkach możemy mówić około 1990 roku.

1990 rok – pierwsza polska domena

W roku 1990 zarejestrowana została pierwsza domena.pl i teoretycznie od tego czasu można stwierdzić początek rozwoju Internetu w naszym kraju. Kolejne lata przyniosły dość szybki rozwój tej technologii. Jeszcze w tym samy roku uniwersytet warszawski i kopenhaski zostały połączone siecią, do której kilka miesięcy później podłączono kolejne uniwersytety. Rozwój Internetu był niezwykle szybki, a w roku 1993 powstała pierwsza polska strona internetowa.

Na pewno istotnym faktem było to, iż strona została uruchomiona na pierwszym polskim serwerze. Uruchomiony został na ulicy Hożej w Warszawie. Była to Polska Strona Domowa, która obecnie uznawana jest za przodka wszystkich polskich portali.
Od tej pory rozpoczął się bardzo szybki rozwój Internetu, w znacznej większości zajmowali się tym wyłącznie pasjonaci tej tematyki.

1995 rok – Internet dla społeczności

W roku 1995 rozpoczęły się pierwsze badania społecznościowe dotyczące właśnie Internetu. Powzięto też wiele różnorodnych akcji mających na celu unormowanie i określenie, kto najczęściej sięga po zasoby internetowe. Podczas pierwszych badań określono, iż w znacznej większości korzystają z Internetu wykształceni panowie, wykorzystujący go bardzo często do pracy. Jednakże już pod koniec 1995 roku niemalże 20 procent z około 500 tysięcznej społeczności korzystającej z Internetu stanowiły kobiety.

Powstawały bardzo różnorodne programy, takie jak na przykład “Internet dla szkół” które miały na celu propagowanie go dla coraz szerszej liczby odbiorców. W kolejnych latach powstawały portale, takie jak na przykład Wirtualna Polska, nie tylko dostarczające użytkownikom informacji lecz także umożliwiające korzystanie z usług takich jak poczta elektroniczna.